ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
دکتر خاموشی در آیین افتتاحییه کتابشهر البرز: مقصد نهایی ما راه اندازی صد ها کتابشهر در سراسر کشور است

تاريخ خبر :  25/8/1390 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  1359

الاسلام والمسلمین دکتر مهدی خاموشی با تاکید بر گسترش مراکز عرضه فروش محصولات فرهنگی کشور گفت: تاسسیس 40 کتابشهر مقصد نهایی ما نیست باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که صدها کتابشهر در کشور دایر شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابشهر ایران، حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی خاموشی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی در آیین افتتاحییه نخستین کتابشهر البرز و چهلمین مرکز فروش این موسسه که همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در محل این فروشگاه برگزار شد، ضمن تبریک و تهنیت عید فرخنده غدیر، گفت: برای نشر و بسط فرهنگ دینی، انقلابی و اندیشه والای امام راحل و رهبری به عنوان استاد و ایده پرداز این فرهنگ تنها تبلیغ و آموزش کافی نیست و باید توسعه فضای عرضه محصولات فرهنگی را در دستور کار خود دهیم.

وی افزود: با گسترش فروشگاه های زنجیره ای کتاب می توان زمینه خوبی برای ترویج تولیدات فرهنگی مقبول چون محصولات بیداری اسلامی پیدا کرد.

دکتر خاموشی با تاکید بر پر مخاطب بودن فرهنگ و ادبیات انقلاب اسلامی در داخل و خارج از کشور، تصریح کرد: در ابتدای انقلاب که گروهی می خواستند، رمان و ادبیات انقلاب را ترویج کنند، عده ای خرده می گرفتند و می گفتند مگر این آثار خریدار دارد، اما امروز خوشبختانه تجربه ها نشان داده است که اگر فضایی برای عرضه کتاب باشد، این آثار مشتاقان زیادی در سرتاسر جهان پیدا خواهد کرد.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه ایده شکل گیری موسسه کتابشهر ایران را ناظر به این نیاز علاقمندان کتاب و محصولات فرهنگی کشور دانست و یادآور شد: زمانی که این موسسه شکل نگرفته بود، شاهد بودیم که مهمترین فروشگاه های کتاب استانی از یک فروشگاه کتاب دست چندم تهران، ضغیف تر بود و هر گاه در استانی از وارد کردن کتاب های معرف فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب در سبد خانوارهای ایرانی صحبت می شد، مردم می گفتند این محصولات را در دسترس ما قرار دهید، ابداع کتابشهر در واقع پاسخ به این خلاها در حوزه فرهنگی بود.

وی با اشاره به راه اندازی چهلمین کتابشهر  این موسسه در استان البرز، متذکر شد: راه اندازی 40 مرکز مقصد نهایی ما نیست، باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که صدها کتابشهر در کشور دایر شود.

دکتر خاموشی با بیان اینکه در سپهر عمومی کشور استان کرج به عنوان ایران کوچک شناخته می شود، که همه فرهنگ های مختلف کشور را در خود جمع کرده است، گفت: نیاز کرج تنها یک کتابشهر نیست، این استان نیازی بیش از پنج فروشگاه دارد، باید در این شهر طولانی در چند نقطه کتابشهر دایر کنیم که این ایده از نظر اقتصاد فرهنگی نیز توجیه دارد.

عضو عالی شورای انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنانش یکی از مزایای جمهوری اسلامی ایران در حوزه اقتصاد را کالای فرهنگی عنوان و خاطرنشان کرد: ما داری فرهنگی اصیل، غنی، مستحکم و فاخر هستیم که هم در داخل و هم در خارج از کشور مطالبه دارد.

وی اضافه کرد: عظمت فرهنگی ایران در مقایسه با سایر کشور به اندازه ای است که آنها توان رقابت با ما را ندارند، زیر کشور ما مهد تمدن و فرهنگ است اما هنوز روی این ظرفیت های عظیم کار نکرده ایم.

 

دکتر خاموشی در ادامه با تاکید بر بسط و گسترش محصولات فرهنگی کشور در میان کشورهای فارسی زبان و جهان، اظهار داشت: ما حتی برای ترویج محصولات فرهنگی خود در میان کشور های فارسی زبان کاری نکرده ایم، این کشورها ظرفیت های بالایی برای عرضه محصولات ما دارند که باید از این ظرفیت ها بهترین بهره را ببریم.

وی همچنین با تاکید بر بسط فرهنگ ایرانی در جهان از طریق گسترش نهضت ترجمه اذعان کرد: دکتر ولایتی اخیرا مجموعه کتاب هایی در زمینه تاریخ و تمدن تالیف کرده اند که یک ناشر روسی برای انتشار آن از ما پیشی گرفته است.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه توسعه نهضت نرم افزاری باید از دیگر افق های فرهنگی کشور باشد، اظهار داشت: امروز بازی رایانه ای طرفداران پر پا قرصی در میان نسل جوان دارد، بازی های رایانه ای ایران از نظر فخامت، انسجام در مقایسه با محصولات کشورهای منطقه پیشتاز است و ما باید این بازی ها را در سبد خانوارهای ایرانی قرار دهیم.

وی در ادامه با اشاره به عدم توجه متولیان فرهنگی به صنایع جانبی فرهنگی تصریح کرد: ما در داخل توانمندی مهندسی این صنایع را داریم که سریال شکرستان که توسط هنرمندان داخلی تولید شده یکی از تجربه های موفق ما در این حوزه است

حجت الاسلام والسملین سید عباس مسعودی، مدیر کل اداره سازمان تبلیغات اسلامی استان البرز، نیز در این مراسم کتابشهر البرز را مرکز فرهنگی مورد وثوق مردم خواند و گفت: مدت ها ضرورت ایجاد کتاب فروشی مورد اطمینان مردم احساس می شد، که با راه اندازی این فروشگاه گامی در راستای توسعه فرهنگ کتابخوانی در میان مردم متدین برداشته شد.

ناصر رجبی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار البرز نیز در این مراسم با بیان اینکه تحقق اهداف طرح تحول کشور منوط به ارتقای فرهنگ عمومی است، راه اندازی این فروشگاه را گامی در راستای ارتقای فرهنگ عمومی مردم استان البرز خواند.

امیر حسین عطار نژاد، مدیر کتابشهر البرز نیز در پایان هدف این مرکز را پیگیری منویات رهبر معظم انقلاب و افراد متدین در کتاب و  کتابخوانی خواند و گفت: در این فروشگاه حدود 12 هزار عنوان و بیش از 20 هزار جلد کتاب در حوزه های مختلف علوم اسلامی، دین، تاریخ، ادبیات و .... عرضه می شود.

وی در پایان با بیان اینکه عرضه محصولات فرهنگی مورد نیاز خانواده ها هدف اصلی ماست، اذعان کرد: در کنار کتاب، انواع محصولات فرهنگی همچون بازی رایانه ای، پازل، لوزام التحریر نیز به فروش می رسد.

گفتنی است، نخستین و مدرن‌ترین کتابشهر البرز و چهل و یکمین فروشگاه کتاب این موسسه در مساحت 170 مترمربع دایره شده است.


پایان پیام


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد