ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
دکتر مهدی خاموشی در همایش اقتصاد فرهنگ: فعالیت بیش از 40 فروشگاه زنجیره ای کتابشهر در سطح کشور/ به شمارگان میلیونی کتاب بیندیشیم

تاريخ خبر :  27/7/1390 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  1402

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: در بخش تولید اربابان فرهنگ در کشور ما از اربابان صنایع پیشتر هستند.اما مشکل اساسی در این حوزه بحث انتشار و بازاریابی این محصولات است

 

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: در بخش تولید اربابان فرهنگ در کشور ما از اربابان صنایع پیشتر هستند. اما مشکل اساسی در این حوزه بحث انتشار و بازاریابی این محصولات است،

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابشهر، حجت الاسلام دکتر سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی امروز چهارشنبه 27 مهر در همایش اقتصاد فرهنگ گاهی اوقات ارائه مطالب یک خطیب در قالب کتاب یا نوار صوتی می‌تواند محصول فرهنگی مناسی در پی داشته باشد؛ مثل سخنرانی‌های آیت‌الله فلسفی که تحت عنوان گفتار فلسفی به بازار آمد و بارها تجدید چاپ شد.

وی با بیان این که صنعت و فرهنگ باید برای عرضه تولیدات خود دست به دست هم دهند، اظهارداشت: برای 70 میلیون جمعیت کشور باید در تولید کتاب به تیراژ یک میلیون نسخه بیندیشیم و آن را هدف قرار دهیم.

دکتر خاموشی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین بخش های فرهنگ موضوع صنایع فرهنگی و گردش مالی در آن عرصه است گفت: سازمان تبلیغات اسلامی حرکت به سوی تولید آثار فاخر و باکیفیت و توزیع آنها در داخل و خارج کشور را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: انجام کار فرهنگی معمولا با ارائه یک محصول فرهنگی همراه است و امروزه میزان و تنوع این کالاها به قدری زیاد شده که سهم بسزایی از تولیدات کشورها را به خود اختصاص داده است.

عضو شورای انقلاب فرهنگی یادآور شد: مدتی پیش گزارشی در شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد مبنی بر اینکه اولین رتبه صادرات فرهنگی در دنیا متعلق به آمریکاست و دومین کشور با فاصله ای معنادار کشور فرانسه است و سومین رتبه باز با فاصله ای معنا دار متعلق به انگلیس است. در آنجا به این فکر افتادم که چرا کشور ما که این همه به فکر تولید قطعات صنعتی و گسترش صنایع است نباید به فکر تولید محصولات فرهنگی باشد.

دکتر خاموشی با بیان اینکه در بخش تولید اربابان فرهنگ در کشور ما از اربابان صنایع پیشتر هستند، تصریح کرد: مشکل اساسی در این حوزه بحث انتشار و بازاریابی این محصولات است، مثلا ما فیلم سینمایی خوب زیاد تولید می کنیم ولی نمی توانیم خوب بفروشیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به مصرع مشهور"هنر نزد ایرانیان است و بس" خاطرنشان کرد: این شعار وظیفه ما را بیشتر می کند. ما باید برای عرضه و فروش محصولات فرهنگی بیشتر کار کنیم. یکی از نکات مهمی که در سازمان تبلیغات مد نظر داریم، حرکت به سوی تولید آثار فاخر و با کیفیت و همچنین توزیع آن ها در داخل و خارج در سطح حجیم و با کیفیت است.

وی با اشاره به تولیدات مختلف حوزه هنری در عرصه‌های مختلف فرهنگی فیلم، تئاتر، کتاب، انیمیشن و... یادآور شد: در حوزه هنری در زمینه های سینما و انیمیشن کارهای مطلوبی انجام و فروش خوبی هم داشته است. همچنین در سالهای اخیر در حوزه کتاب در کشور پیشرفت‌های قابل توجهی صورت گرفته است اما اقناع کننده نیست. بسیاری از کتابهای منتشر شده توسط سازمان بیش از 50 بار تجدید چاپ شده است. بیش از 40 فروشگاه زنجیره ای کتاب شهر نیز در سطح کشور فعالیت می کنند

عضو هیئت نظارت بر کتاب از عرضه 400 عنوان کتاب جیبی در نمایشگاه کتاب آتی خبر داد و گفت: در شاخه های کتاب کودک و نوجوان و کتاب های جیبی در حجم وسیع و با قیمت ارزان اقداماتی صورت گرفته است.

دکتر خاموشی همچنین به فعالیت های تولیدی حوزه در زمینه های بازی های رایانه ای در مؤسسه تبیان و مراکز دیگر و همچنین آثار انیمیشن اشاره کرد و گفت: سودآوری انیمیشن قطعی ست و با تولید این آثار می توانیم منطقه را فتح کرده و بازار محصولات وارداتی را از آن خود کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین به کارهای انجام شده در حوزه فناوری و تبادل اطلاعات پرداخت و گفت: در جهان امروز نرخ سودآوری تبادل اطلاعات ثانیه ای محاسبه می شود و ثانیه ای افزایش پول را به همراه دارد، فقط باید با ادبیات و این حوزه آشنا شد و از حجم داده ها سود جست و سازمان تبلیغات اسلامی در این راستا مرکز بانک داده و زیرساخت های آن را تامین کرده است.

دکتر خاموشی در پایان با تاکید بر ساماندهی محصولات فرهنگی در حوزه هنرهای تجسمی، اذعان کرد: گردش مالی ایران در صادرات محصولات این حوزه نزدیک به 50 میلیون دلار است که باید برای سودآوری بیشتر این حوزه بیشتر تلاش کنیم.

علینقی مشایخی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف دیگر سخنران این همایش نیز گفت: فرهنگ دارای لایه بیرونی است که از آن بعنوان نمودهای رفتاری یاد می شود و پایه این نمودها همان ارزشهایی است که مردم به آنها معتقد هستند .

مشایخی یادآور شد: فرض های پایه‌ای برای اعتقادات در افراد شکل می‌گیرد و افراد به تدریج می آموزند که  که چه فرضیاتی رفتارهای آنها را شکل داده است. این درحالی است که اعتقادات در ایجاد فرضهای پایه ای تأثیرگذار است.

وی در ادامه تصریح کرد: ساختار فرهنگی موجب تقاضا برای محصولات فرهنگی می‌شود، تقاضا برای محصولات فرهنگی از قدرت اقتصادی جامعه و ساختار فرهنگی شکل می‌گیرد. اقتصاد جامعه و توان خرید مردم نیز روی تقاضای محصولات فرهنگی اثر می‌‌گذارد.  وقتی ساختار فرهنگی در عمل و ساختار فرهنگی در نظر را در نظر بگیریم که با اقتصاد در تعامل هستند، ممکن است توازنی بین آنها نباشد.

مشایخی گفت:‌ تفاوت میان ارزشها در شعار و در عمل می‌تواند زیاد باشد که دو راه می‌تواند برای تعدیل صورت گیرد. تلاش جهت ارتقای ارزشها در عمل صورت گیرد و اگر تفاوت ناشی از تأخیر باشد تفاوت زیاد نخواهد بود.

در این همایش همچنین مسعود نیلی، رئیس دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه صنعتی شریف در سخنانی اظهار داشت: مقوله اقتصاد و فرهنگ در زندگی مردم در کنار سیاست بسیار مهم است. معمولا گفتگوهای میان اقتصاد دانها و اهالی فرهنگ صورت نمی گیرد چرا که اهالی هر دو حوزه شناخت اندکی نسبت به هم دارند. اقتصاد یک علم مادی و کمی‌گراست اما برعکس فرهنگ کاملاً معنوی است و با ارزشها و باورهای مردم ارتباط دارد. فضای اقتصاد و فرهنگ با یکدیگر متفاوت است.

نیلی با اشاره به اینکه در بررسی رابطه میان فرهنگ و اقتصاد باید موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گیرند گفت: اگر فرهنگ به معنای مجموعه باورها و ارزشهایی باشد که در طول زمان تغییر می کند باید این امر مورد بررسی قرار گیرد که این تغییرات در چه حدی است، به چه اموری بستگی دارد و چه عواملی می تواند این تغییرات را ایجاد کند.

رئیس دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه صنعتی شریف تأکید کرد: مبنای فقهی مالکیت و کار در فقه شیعه جایگاه خاصی دارد. اینکه نماز انسان در جای غصبی مورد قبول نیست، نشان از اهمیت اسلام به مسئله مالکیت است و نشان می‌دهد که اسلام به کار اهمیت فراوانی می‌دهد. اگر اقتصاد و فرهنگ نتوانند با هم همکاری داشته باشند به طور عملی در دو حوزه از سه حوزه اقتصاد، فرهنگ و سیاست که مردم و جامعه با آن ارتباط زیادی دارد، با مشکل رو به رو می شویم.

نخستین همایش اقتصاد فرهنگ امروز چهار شنبه 27 مهر ماه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد. این همایش با مشارکت دانشگاه سوره، حوزه هنری، سازمان تبلیغات اسلامی، شورای اقتصاد فرهنگ سازمان تبلیغات اسلامی، مؤسسه فرهنگی تبیان و شرکت پویا مهر برگزار شد.

پایان پیام/

      

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد