ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
اهتمام ناشران به کتاب‌های دینی موجب رونق اقتصادی می‌شود

تاريخ خبر :  31/3/1390 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  1675

مدیرعامل انتشارات امیرکبیر با اشاره به درصد بالای فروش کتاب‌های دینی در فروشگاه‌های موسسه کتاب شهر گفت: اهتمام ناشران به کتاب‌های متنوع دینی با رونق اقتصادی همراه خواهد شد.


اهتمام ناشران به کتاب‌های دینی موجب رونق اقتصادی می‌شود
مدیرعامل انتشارات امیرکبیر با اشاره به درصد بالای فروش کتاب‌های دینی در فروشگاه‌های موسسه کتاب شهر گفت: اهتمام ناشران به کتاب‌های متنوع دینی با رونق اقتصادی همراه خواهد شد.

به گزارش واحد روابط عمومی کتابشهر ایران، احمد نثاری مدیرعامل انتشارات امیرکبیر، دیروز جمعه 27 خرداد در همایش مدیران فروشگاه‌های موسسه کتاب شهر در منطقه لواسانات گفت: مهم‌ترین مشکل حوزه نشر عرضه تولیدات است؛ چند سالی است در حوزه تولید خیز بزرگی برداشته ایم اما حوزه توزیع این دستاوردها را تهدید می کند.

 

وی افزود: سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین است. در گذشته این رقم 8 دقیقه برآورد شده بود که اغلب آن هم به مطالعه کتابهای درسی اختصاص داشت، حتی اگر این آمار امروز نیز درست باشد در شأن کشوری که سابقه فرهنگی و تمدنی درخشانی دارد، نیست.

 

وی در ادامه تصریح کرد: محصول فرهنگی را باید به خوبی ارایه داد، چرا که برخلاف سایر محصولات، نیاز حیاتی عموم جامعه نیست که مردم از روی ناچاری به سوی آن بیایند.

نثاری در ادامه توجه به اقتصاد فرهنگ را از جمله مهم‌ترین معیارهای موفقیت شبکه توزیع کتاب خواند و یادآور شد: لازمه اهتمام به بخش تولید و توزیع، توجه به اقتصاد فرهنگ است که برای این تحول باید محصول فرهنگی را کالای فرهنگی در نظر گرفت. اثر فرهنگی مصداق شعر «تو نیکی می‌کن و در دجله انداز» است که ممکن است کسی به آن توجه کند یا نکند، اما اگر تبدیل به کالای فرهنگی شود متقاضی همواره دنبال مطالبه آن است که خود رونق اقتصادی به دنبال دارد.

مدیرعامل انتشارات امیرکبیر با بیان اینکه امروز توجه به گفتمان دینی نیاز روز جامعه ایرانی است، ادامه داد: اگر کتاب را کالای فرهنگی قلمداد کردیم در حوزه محتوا نیز باید تحول اساسی صورت بگیرد و این تحول باید ناظر به نیازهای جامعه باشد، مثلاً اگر کتابی را بخواهیم در حوزه دین منتشر کنیم باید بدانیم که مهمترین نیاز روز این حوزه چیست، امروز موضوع عرفان‌های کاذب در کشور بیداد می‌کند و اگر ناشری بدون درک این موضوع سراغ کتابهای دینی برود، مطمئناً موفقیتی در کارش نخواهد داشت.

وی در ادامه توجه به ابعاد شکلی کتاب را دیگر مولفه مهم امروز از منظر مخاطب ارزیابی و ادامه داد: امروز کتابهایی در قم تولید می شود که متاسفانه از دروازه این شهر بیرون نمی رود، هر چند این کتابها محتوای خیلی خوبی دارند اما کیفیت چاپ آنها بسیار پایین است این در شرایطی است که در خارج از کشور 80 درصد موفقیت یک کتاب بسته به کیفیت چاپ آن است، چرا که ذائقه مخاطب امروز دنیا به گونه ای است که تنها به کتابهای باکیفیت علاقه نشان می دهد.

نثاری در ادامه توجه به زیرساخت های حوزه نشر را دومین اصل اقتصاد فرهنگی خواند و گفت: این حوزه از اختیار ناشران خارج است و مربوط به متولیان فرهنگی است، و دولت باید در این حوزه ورود داشته باشد.

وی در ادامه برگزاری نمایشگاه های کتاب استانی را سم مهلکی برای حوزه نشر کشور خواند و تصریح کرد: امروز گسترش ویترین کتاب مهمترین نیاز جامعه ماست؛ وزارت فرهنگ و ارشاد ارشاد چندسالی است که برای جبران این مشکل به برگزاری نمایشگاه های کتاب استانی روی آورده است که ما چندین سال است نسبت به عوارض منفی این برنامه ها هشدار داده ایم.

مدیرعامل انتشارات امیر کبیر در ادامه با بیان اینکه برگزاری کوتاه مدت نمایشگاه کتاب اهانتی به اصحاب علم و فرهنگ است چرا که نیاز اهالی فرهنگ به محصول فرهنگی تمام روزهای سال است نه فقط دو هفته متذکر شد: کتاب فروشی به 365 روز سال اختصاص دارد نه یک مدت کوتاه. این نمایشگاه ها اشتهای خریداران کتاب را مرتفع می کنند و موجب کسادی بازار و همچنین ورشکستگی خرده فروشانی می شوند که در طول سال کتاب می فروشند.

وی در ادامه برداشتن موانع از سر راه بخش خصوصی را از دیگر نکات مهم در تقویت زیرساخت های حوزه نشر عنوان کرد و گفت: بخش خصوصی ظرفیت خوبی برای گسترش ویترین کتاب دارد که اگر دولت این موانع را بردارد، در این زمینه خیلی خوب ظاهر خواهند شد.

نثاری در بخش دیگری از سخنانش با تاکید دوباره بر این نکته که گفتمان دینی، مهمترین گفتمان روز جامعه ایرانی است، اظهار داشت: چه کسانی بپذیرند و یا نپذیرند، امروز مطالب رسانه ها، سخنان نامزدهای انتخاباتی و غیره، این گفتمان دینی را بروز می دهد و همه اینها دست به دست هم داده تا این گفتمان بر سایر گفتمان ها غلبه کند. امروز تحولاتی که در کشورهای منطقه به وجود آمده آلارمی است برای توجه بیشتر به گفتمان دینی.

وی اضافه کرد: بالاترین درصد فروش در فروشگاه های موسسه کتاب شهر به کتابهای دینی اختصاص دارد اما باید به یک نکته مهم توجه داشته باشیم و آن تنوع موضوعی در این حوزه است. وقتی از کتاب دینی سخن می گوییم، نباید این شبهه به وجود بیاید که مقصود ما تنها قرآن و مفاتیح است بلکه ایجاد ظرفیتی برای عرضه کتابهای متنوع دینی است و باید ناشران ما بدانند که اهتمام به این نیاز رونق اقتصادی نیز به همراه دارد.

رضاهاشمی نژاد مدیرعامل انتشارات افق نیز در این همایش با اشاره به معیارهای استانداردسازی فروشگاه های کتاب اظهار داشت: اعتمادسازی با ایجاد رفتار یکسان در فروشگاه محقق می شود و اعتمادسازی خود،عادت کردن را به دنبال دارد و این ویژگی به ویژه در فروشگاه هایی که محلی هستند به شدت احساس می شود.

وی در ادامه توجه به نظافت و نظم در عرضه کتاب را یکی دیگر از معیارهای موفقیت کتابفروشی خواند و گفت: عدم توجه به این امر شکست تمام عیار را به دنبال خواهد داشت.     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد