ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
شاعر ۹۵ ساله برنده جایزه سروانتس

تاريخ خبر :  26/8/1397 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  167

یک شاعر ۹۵ ساله اروگوئه‌ای به نام «ایدا ویتاله» برنده جایزه سروانتس، مهم‌ترین جایزه ادبیات اسپانیایی‌زبان شد.

 

به گزارش کتابشهر به نقل از یورونیوز، وزیر فرهنگ اسپانیا روز پنج‌شنبه ۲۴ آبان با اعلام این مطلب در مادرید، جایزه داوران به این شاعر را «پاداشی به طی طریق والای شعر، اندیشه، نقد ادبی و ترجمه» نزد این شعر دانست. خوزه گوئیرائو گفت: «زبان شعر او [ویتاله] یکی از برجسته‌ترین و شناخته‌شده‌ترین زبان‌ها در میان اشعار اسپانیایی‌زبان است که همزمان هم روشنفکرانه و هم عامه‌پسند، هم جهانی و هم شخصی، هم شفاف و هم ژرف است.»
ایدا ویتاله اندکی پس از شنیدن خبر برنده شدنش به خبرنگار خبرگزاری فرانسه در مونته‌ویدئو، پایتخت اروگوئه گفت: «من هیچ گاه آرزوی بردن این جایزه را نداشتم. گیج شده‌ام. برایم غافل‌گیرکننده بود. اسپانیا بی‌اندازه سخاوتمند است.»
انتخاب شاعری از آمریکای جنوبی برای جایزه سروانتس ۲۰۱۸ کمی دور از انتظار بود، زیرا تا کنون این جایزه هر سال و بر اساس قانونی نانوشته یکی در میان به نویسندگانی از اسپانیا و آمریکای لاتین می‌رسید. جایزه سروانتس در سال ۲۰۱۷ به نویسنده‌ای از نیکاراگوئه به نام سرجیو رامیرز رسیده بود و همگان انتظار داشتند که برنده این جایزه امسال اسپانیایی باشد.
ایدا ویتاله پنجمین نویسنده زنی است که برنده این جایزه ادبی ارزشمند می‌شود. آخرین زنی که به این افتخار رسید النا پونیاتووسکا بود که جایزه سروانتس ۲۰۱۳ را برد.

 

ویتاله همچنین دومین نویسنده اهل اروگوئه است که جایزه سروانتس به او تعلق می‌گیرد. نخستین نویسنده هم‌وطن او که در سال ۱۹۸۰ برنده این جایزه شد، خوان کارلوس اونتی بود که در سال ۱۹۹۴ درگذشت.

     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد