ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
کتاب بخوانید/ فیس بوک و اینستاگرام افسردگی می آورد

تاريخ خبر :  22/8/1397 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  148

نتیجه یک تحقیق جدید نشان می دهد که وقت گذرانی زیاد در شبکه های اجتماعی می تواند به افسردگی منجر شود.

 

به گزارش کتابشهر به نقل از از یورونیوز،‌ روانشناسان دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا برای اولین بار موفق شده اند رابطه علت و معلولی بین وقت گذرانی زیاد در شبکه های اجتماعی و احساس تنهایی و افسردگی را نشان دهند.

پژوهشگران به مدت سه هفته استفاده ۱۴۳ دانش آموز از شبکه های اجتماعی را بررسی کردند. آنها به دو گروه تقسیم شدند: یک دسته از نظر زمانی دسترسی محدودی به شبکه های اجتماعی داشتند و گروه دیگر می توانستند به طور نامحدود از این شبکه ها استفاده کنند.

در این پژوهش استفاده دانش آموزان از سه شبکه اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام و اسنپ چت مورد بررسی قرار گرفت.

بنا به نتایج این تحقیق احساس تنهایی و افسردگی در گروهی که دسترسی محدود به شبکه های اجتماعی داشتند نسبت به گروه دیگر کاهش چشمگیری داشت.

طبق نتیجه این پژوهش محدودسازی استفاده از شبکه های اجتماعی به ۳۰ دقیقه در روز به بهبود احساس تندرستی کمک می کند.

تحقیق های پیشین تنها همبستگی آماری بین استفاده از شبکه های اجتماعی و افسردگی را نشان داده بود. پژوهش دانشگاه پنسیلوانیا اولین تحقیقی است که رابطه علت و معلولی در این مورد را نشان می دهد.

دانشمندان از دو عامل به عنوان دلایل احتمالی تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی یاد می کنند. مقایسه اجتماعی در این شبکه ها و نگرانی برای از دست دادن آخرین رویدادها دو عامل احتمالی موثر بر افزایش احساس تنهایی و افسردگی در میان کاربران شبکه های اجتماعی است.
 

 


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد