ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
بحران صنعت نشر در برزیل

تاريخ خبر :  26/6/1397 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  217

صنعت نشر در برزیل با بحران جدی روبه‌رو بوده و تعداد افراد کتاب‌نخوان در این کشور در نتیجه مشکلات مالی و رکود اقتصادی رو به افزایش است.

 

 

به گزارش کتابشهر به نقل از برزیلین ریپورت، در اوایل ماه آگوست سال جاری میلادی، ادیتورا ابریل، یکی از ناشران بزرگ در برزیل اعلام کرد که تخفیفات زیادی برای کتاب‌هایش در نظر گرفته، ده‌ها مجله کارشان به تعطیلی کشیده و حدود 550 کارمند که 150 روزنامه‌نگار در بینشان بوده از کار بیکار شده‌اند. این انتشارات تنها مکانی در برزیل نیست که با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند؛ بلکه نمونه‌ای بارز از صنعتی است که سال‌هاست برای بقاء در حال جنگ است.

 

 نتایج آماری که شورای کتاب برزیل در اوایل سال جاری منتشر کرد نشان می‌دهد که چرخه صنعت نشر برزیل از سال 2015 میلادی به طور مستمر رو به ضعف و رکود 22 درصدی بوده و بین سال‌ 2016 تا 2017 میلادی حدود 30 میلیون کتاب کم‌تر از سال‌های پیش در این کشور به فروش رسیده است.

 

ضعیف شدن صنعت نشر برزیل را می‌توان به رکود اقتصادی بی‌سابقه در برزیل در سال‌های اخیر نسبت داد. کشوری که مردمش دیگر کم‌تر کتاب می‌خرند و از سوی دیگر دولت، یارانه خرید کتاب‌های آموزشی و درسی که را به مقدار قابل توجهی کاهش داده است.

 

 به گزارش ایبنا، به عبارت دیگر، برزیل کشوری کتاب‌نخوان است. نظرسنجی از میزان خوانندگان کتاب در برزیل که هر 4 سال یک‌بار صورت می‌گیرد نشان می‌دهد که 44 درصد از مردم در طی بازه زمانی 3 ماهه کم‌تر از یک کتاب خوانده بودند و 30 درصد از آن‌ها در طول زندگی‌شان هرگز کتابی را نخریده بودند و از سال 2007 نیز بر تعداد خوانندگان کتاب تنها یک درصد افزوده شده است.

 

این آمار هم‌چنین نشان می‌دهد که درصد بسیار کمی از کتاب‌هایی که افراد کتاب‌خوان برزیلی‌ می‌خوانند در زمینه ادبیات است و کتب مذهبی و معنوی بیشترین خواننده را در میان مردم برزیل دارد و انجیل بیشتر از دیگر کتاب‌ها در این کشور خوانده شده، به طوری که 42 درصد اعلام کرده‌اند که در سال گذشته این کتاب را خوانده‌ بودند. کتاب‌های آموزشی نیز در رتبه بعدی پرمخاطب‌ترین کتاب‌ها در میان مردم این کشور است.

 

آمارهایی  جدید نرخ بی‌سوادی در سراسر برزیل نیز که توسط سازمان آمار ‌IBOI صورت گرفته نشان می‌دهد که تعداد افراد مطلق بی‌سواد در این کشور دو برابر شده و از 4 درصد در سال 2015 به 8 درصد تا به امروز رسیده است.

 

 می‌دانیم که پیشرفت تکنولوژی بر محبوبیت کتاب‌های الکترونیک افزوده و صنعت نشر روز‌ به روز بیشتر به سمت نشر دیجیتال سوق داده می‌شود؛ تا جایی که امروزه کتاب‌های الکترونیک 25 درصد از فروش کتاب در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است؛ اما این آمار هرگز در کشور برزیل صادق نبوده و تنها 5 درصد از صنعت نشر در برزیل را نشر دیجیتال در بر می‌گیرد و فروشگاه‌های خرده‌فروشی کتاب همواره با ظهور  کتاب‌های الکترونیک به عنوان جایگزینی برای صنعت نشر مقاومت کرده‌اند. آمازون کیندل سال 2012 تازه وارد برزیل شد؛ در حالی که در آن زمان در سایر نقاط جهان شاهد حضور پنجمین نسل خود بوده است.  

 

در حالی که نمی‌توان کتاب‌های کاغذی را به طور کامل از صنعت نشر کنار گذاشت؛ اما کتاب‌های الکترونیک محرک ضروری برای صنعت نشر امروز به خصوص در دوران بحران و رکود اقتصادی محسوب می‌شوند؛ مسئله‌ای که صنعت نشر برزیل در سال‌های اخیر چندان به آن روی خوش نشان نداده است.

 


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد