ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
کتابخانه‌ای مخصوص کودکان در ابوظبی

تاريخ خبر :  3/4/1397 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  230

در ابوظبی، پایتخت امارات کتاب‌خانه‌ای منحصر به فرد، مخصوص کودکان طراحی و اجرا شده که در سال آینده میلادی در این کشور افتتاح خواهد شد.

 

 

به گزارش کتابشهر، اداره فرهنگ و گردشگری ابوظبی با نزدیک شدن موعد افتتاح کتاب‌خانه کودکان ابوظبی که یکی از مهم‌ترین مراکز در مجتمع فرهنگی قلب امارات به شمار می‌رود جزئیات و ویژگی‌های این کتاب‌خانه منحصر به فرد را آشکار کرده است.

به گزارش ایبنا، این کتاب‌خانه که مراحل طراحی و ساخت آن در طی چندین مرحله برنامه‌ریزی و اجرا شده، در ماه مارس سال 2019 میلادی درهای خود را به روی عموم باز خواهد کرد و با ایجاد فضای یادگیری پویا، دوستانه و تعاملی و تقویت روحیه همکاری، به تشویق خلاقیت، نوآوری و آموزش کودکان در همه سنین خواهد پرداخت. کتاب‌خانه کودکان ابوظبی هم‌چنین با کاربرد عملی ادبیات برای آموزش قصد دارد که اولین کتاب‌خانه پیشرو مخصوص کودکان در منطقه به شمار رود تا الهام‌بخش نسل جدیدی از دوستداران مطالعه و کتاب شود.

کتاب‌خانه کودکان ابوظبی در سه طبقه با مساحت 5 هزار و  250 متر مربع بنا شده و به فضاهای اجتماعی مختلفی متناسب با گروه‌های سنی مختلف تقسیم می‌شود.طراحی این کتاب‌خانه از کتاب‌های برجسته سه‌بعدی الهام گرفته شده و از بازی و تفریح به عنوان روشی موثر برای آموزش کودکان بهره می‌برد. به این ترتیب که کودکان در میان طراحی‌های شگفت‌انگیز و عجیب و سرشار از پویایی که از طبیعت بکر ابوظبی الهام گرفته شده به جزئی از قصه کتاب بدل می‌شوند و این امر به تسریع یادگیری در آن‌ها کمک می‌کند. به عنوان مثال «کوه کتاب» که در وسط کتاب‌خانه طراحی شده، یکی از بازی‌های توام با یادگیری شگفت‌‌انگیز این کتابخانه است که پاسخگوی سلایق مختلف کودکان در سطح منطقه است.

گفتنی است که هر طبقه از این کتاب‌خانه با الهام از مناظر طبیعی متنوع در امارات، با مفهومی و ایده‌ای خاص از طبقات دیگر متمایز می‌شود. به این ترتیب که طبقه اول با الهام از آرامش و سکون موجود در صحرا با دعوت کودکان به مطالعه بر روی تپه‌های ماسه‌ای و بر پشت شترها به آن‌ها لذت مطالعه را به عنوان تجربه‌ای فردی و ذاتی می‌بخشد.

دو طبقه دیگر این کتاب‌خانه از مناطق سرسبز و آباد موجود در میان کویر الهام گرفته شده که با جاری شدن آب میان کتب و خلق فضاهای ابتکاری و جدید، فرصتی را برای تفکر خلاقانه کودکان فراهم می‌آورد.

این کتاب‌خانه طیف وسیعی از کتاب‌ها را اعم از از کتب داستانی، غیرداستانی، رمان، زندگی‌نامه و کتاب‌های صوتی شامل می‌شود.محمد خلیفه المبارک، رئیس ادراه فرهنگ و گردشگری ابوظبی در این خصوص گفت: «خوشحالیم که توانستیم فضا و مکانی پرجنب‌‌وجوش و در عین حال جدی را با هدف اهمیت و بزرگداشت لذت مطالعه در داخل مجتمع فرهنگی ایجاد کنیم تا هم در زندگی کودکان و هم خانواده‌هایشان تاثیرگذار باشدکتاب‌خانه کودکان ابوظبی با ایجاد فضایی امن برای کودکان و خانواه‌هایشان در صدد آموزش و گسترش توانایی‌ها و مهارت‌های آنان است و بر این حقیقت مهم و جهانی تاکید دارد که کتاب‌خانه‌های عمومی جایگاه خاصی میان مردم دارند و می‌توانند منبع غنی الهام‌بخشی باشند که نسل‌های فردا، آینده خود را بر اساس عشق به کتاب و مطالعه در آن بنا کنند.

 


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد