ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
زنان هر جامعه باید این کتابها را بخوانند

تاريخ خبر :  9/2/1397 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  244

این کتابها توسط نویسندگان مشهور زن تقریباً بهترین نوع از این دسته از کتاب ها هستند و خواندن آن به تمام زنان توصیه می شود.

 

به گزارش کتابشهر به نقل از آیبانیوز، در جوامع مختلف زنان همیشه با مشکلات زیادی روبرو بوده و هستند و تاریخ این مسئله را ثابت کرده است که زنان توانسته اند با نوشتن و فرهنگ حقوق خود را احیا کنند. این کتابها توسط نویسندگان مشهور زن تقریباً بهترین نوع از این دسته از کتاب ها هستند و خواندن آن به تمام زنان توصیه می شود.

 

سرگذشت ندیمه، مارگارت اوتوود

 داستان درباره افرد ندیمه‌ای است که در حکومت تئوکراتیک کشوری تخیلی به نام جلید روزگار می‌گذراند. او اجازه دارد روزی یکبار برای خرید در بازار از خانه فرمانده و همسرش خارج شود. بازاری که در آن تصاویر جای کلمات را گرفته‌اند؛ زیرا زنان، دیگر حق خواندن ندارند. رمان اتوود به لحاظ تخیل آینده نگرش، از جهاتی، ۱۹۸۴ اورول را به خاطر می آورد.

 

اتاقی از آن خود ، ویرجینیا وولف

 اتاقی از آن خود از مشهورترین کتاب‌های ویرجینیا وولف نویسنده انگلیسی است که در سال ۱۹۲۹ در ۴۷ سالگی وولف منتشر شد. این کتاب در کلاس‌های آیین نگارش پایه‌های مختلف تحصیلی دانشگاهی تدریس می‌شود.

چرا زنان از تاریخ و فرهنگ غایب‌ اند؟ این سئوالی بود که هشتاد سال پیش فکر ویرجینیا وولف را، آن‌گاه که قرار بود در کالج نیوهام و گرتن در لندن، برای دختران دانشجو سخنرانی کند، به خود مشغول داشت. اتاقی از آنِ خود حاصل فکر بر همین موضوع است که بعدها در شش فصل، به شکل کتابی مستقل انتشار یافت.

وولف در این اثر می‌کوشد پرسش‌هایی را که برای وی پیش آمده، بدین‌وسیله عمومی کند. چیزی که بعدها گامی بزرگ به راه جنبش فمینیسم شد؛ چرا زنان در تاریخ و فرهنگ جایی ندارند؟ آیا فاقد نبوغ و خلاقیتِ لازم هستند؟ و یا همان‌طور که مردان گفته‌اند، از مغز و عقلِ کمتری نسبت به مردان بهره‌مندند؟ چرا زنان باید تحت نظارتِ مردان و در خدمتِ آنان باشند؟ چرا یک جنس این‌قدر در رفاه و پیشرفت است و آن دیگری چنین فقیر؟ تأثیر فقر بر رمان چیست؟ چه شرایطی برای خلق آثار هنری لازم است؟

مادام بوواری، گوستاو فلوبر

 شاهکار نویسنده ی فرانسوی گوستاو فلوبر، او در این اثر، به شیوه ای واقع گرایانه، به بررسی نقش فاجعه آفرین مناسبات کالایی در جامعه ی بورژوایی می پردازد. نقل قولی روشن گر از فلوبر هست با این عنوان که «من خود اما بواری هستم». این نقل قول نشان میدهد، سرنوشت دردناک اما بواری، نه مختص زنان جامعه، بلکه سرنوشت تراژیک هر آن کسی است که به سعادت در قالب این جامعه باور دارد.

 

زنان کوچک، لوییزا می الکوت

 زنان کوچک نام رمان بلندی از لوییزا می الکات (زاده ۱۸۳۲، درگذشت ۱۸۸۸)، نویسنده آمریکایی است داستان در مورد زندگی ۴ خواهر -مگ، جو، بت و ایمی مارچ- است که با الهام از زندگی واقعی نویسنده با سه خواهرش نوشته شده‌است. دخترها در غیاب پدرشان آقای مارچ ، که به عنوان کشیش به جنگ رفته است (جنگ های داخلی آمریکا) با انواع و اقسام ناملایمات زندگی و فقر رو به رو هستند.  ولی به یاری عشق و راهنمایی مادرانه خانم مارچ، نه تنها به این ناملایمات فائق می آیند، بلکه از تفریحات و سرگرمیهای ساده و کوچک خود نهایت لذت را می برند….

 

خانه زنان، مرلین فرنچ

 به گفته بسیاری بهترین رمان در زمینه حقوق زنان است.

زندگینامه فریدا کالو، هایدن هررا

 

متاسفانه این کتاب در ایران ترجمه نشده اما کتاب دیگری از زندگی فریدا کالو به نام در انتظار تاریکی، در انتظار روشنایی  نوشته ایوان کلیما  در ایران به چاپ رسیده است.

 

حباب شیشه، سیلویا پلات

 در این رمان سیلویا با نام استر در فصل های کتاب ظاهر می شود. زبان بسیار شیرین و روان است و حوادث خطی و پشت سر هم از جذابیت کتاب نمی کاهد و ما را به دنبال خود تا پایان کتاب می برد. فضاهای رمانتیک و جذاب به همراه شخصیت پردازی موفق در این رمان از نکات برجسته کار اوست. سیلویا پلات سرشار از حس های زنانه، به طرح سئوال می پردازد و از جواب هایی که جامعه و اطرافیان به او می دهند تصویر هایی ماندنی می سازد. از خصوصیات این رمان توجه به ابعاد وجودی زن است.

رمان پر است از عشق های ناکام، روابط تصنعی و دروغهایی که به هم بافته می شود تا شکل زندگی حفظ شود اما استر که همان سیلویا است انگار از جایی به درون این کره خاکی پرتاب شده است. او قدرت سازگاری با این آدمها و محیط را ندارد. در طول زندگی خود بارها تلاش می کند اما

 

خدایا تو آن جایی؟ منم مارگاریت!،  جودی بلوم

 جودی بلوم نویسنده مشهوری است که کتاب‌هایش به بیش از ۳۱ زبان زنده‌ دنیا ترجمه و بیش از ۸۰ میلیون نسخه از کتاب‌هایش در سرتاسر جهان فروخته شده است. کتاب های او حاوی نکات آموزنده فوق العاده ای است ولی متاسفانه به جز چند مورد آثارش در ایران ترجمه نشده است!

خدایا آنجایی؟ منم، مارگارت داستان مارگارت، دختر دوازده ساله ای ست که با پدر و مادرش از نیویورک به حومه ی شهر نقل مکان کرده است و او برای پیدا کردن دوست های جدید و سازگاری با محیط تازه استرس دارد. در این داستان بلوم دغدغه های دختر نوجوان در سن بلوغ و شیوه برخورد با مشکلات را به خوبی بیان می کند، دغدغه هایی که شاید هیچگاه در موردشان حرف زده نمی شود!

 


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد