ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
حال و روز کتاب در سال عاشقی اقتصاد

تاريخ خبر :  21/1/1397 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  330

مدیرعامل کتابشهر ایران سال ۱۳۹۷ را سال عاشقی اقتصاد خوانده و توصیه‌هایی را به کتاب‌فروش‌ها مطرح کرده است.

 

 

به گزارش کتابشهر، در یادداشت حامد شفیق با عنوان «حال و روز کتاب در سال عاشقی اقتصاد» که در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است:  شاید بتوان گفت که سال ١٣٩٧ متفاوت ترین سال اقتصادی در دهه ی نود خواهد بود.سالی سرشار از فرصت و تهدید، سالی آکنده از امید و دلواپسی، سالی که فعالان اقتصادی ممکن است، تجربه های جدیدی از بهبود وضعیت اقتصادی را داشته باشند و شاید هم روزهای سخت و دشواری داشته باشند.

 شاید بتوان گفت که سال ١٣٩٧ متفاوت ترین سال اقتصادی در دهه ی نود خواهد بود.سالی سرشار از فرصت و تهدید، سالی آکنده از امید و دلواپسی، سالی که فعالان اقتصادی ممکن است، تجربه های جدیدی از بهبود وضعیت اقتصادی را داشته باشند و شاید هم روزهای سخت و دشواری داشته باشند.

اما بهر حال سال ٩٧، "سال تکروی اقتصادی" است و در پایان سال سخنان متفاوتی از سوداگران و کسبه می­شنویم، سخنانی که بعضا ناقض نظر همکاران و دوستان دیگر خواهد بود.

برای روشن شدن منظور از "سال تکروی اقتصادی"، ناگزیرم که بعضی موارد را اجمالا توضیح دهم:

اول اینکه شاخص­های اقتصادی در این سال لزوما مانند سال­های گذشته تغییر نکرده، به عنوان مثال افزایش تورم احتمالا با رونق اقتصادی نسبت معکوسی نخواهد داشت؛ به این معنا که ممکن است هر دو با هم افزایش یا کاهش پیدا کند.

دوم اینکه همین دو شاخص در طول سال سیر یکنواختی نخواهند داشت و هر فصل و بعضا هر ماه قصه­ی خاص خود را داشته و بعضا متفاوت از ماه پیشین خواهد بود.

سوم کاهش محسوس تسلط دولت و تعیین کنندگی آن بر بازار، موجب افزایش اتفاقات پیش­بینی نشده، و در پی آن نوسانات غیر منتظره شاخص­ها خواهد بود.

چهارم، اخبار هشدار دهنده از بانک­ها، سیر صعودی داشته و بنگاههای مالی و اعتباری برای حل معضلات خود، احتمالا تصمیمات متفاوت­تری از گذشته خواهند گرفت که بعضا فرصت­های جدید و بعضا تهدیدهایی برای فعالان اقتصادی خواهد بود.

در مجموع اگر بخواهیم  در سال ۹۷  رفتارهای اقتصاد را در یک جمله بیان کنیم، باید بگوییم اقتصاد در این سال عاشقی خواهد کرد، و رفتار مالیخولیایی و کاملا  متناقضی از خود نشان خواهد داد و به قول مولانا:

از قضا سرکنگبین صفرا فزود

روغن بادام خشکی می نمود

آنچه گفته شد همه و همه نشان دهنده­ی آن است که در سال پیش رو  سرنوشت کاری هر یک از ما کتاب­فروشان بیش از گذشته به رفتارهای خود ما بستگی دارد و "فرد محور" است؛  فلذا سه توصیه­ی مهم در این سال برای همکاران عزیز کتاب­فروش دارم:

"پرکاری": به معنای حضور مستمر و مداوم در محل کار و رصد اتفاقات، به ویژه میزان خرید و تناسب آن با فروش و نظارت دائم بر رفتار کارمندان و اهمیت جدی به خواسته های مشتریان.

"نظم": با تاکید جدی بر نظم مالی و کم کردن محسوس رسوب انبار، کاهش جدی سرقت از فروشگاه و در اخر نظارت دقیق بر فاکتورهای خرید و فروش، دقت در  تاریخ اسناد پرداختی و بطور خلاصه مانیتورینگ مستمر عملیات مالی.

"فرصت طلبی مثبت":  با این توضیح که در سال جدید که سالی اقتصاد محور  است و سال کالای ایرانی هم نامگذاری شده، همه­ی فعالیت­های اقتصادی لزوما رشد ندارند، اما پایانه­های فروش کتاب باید در یک کلمه چابک­تر شوند و با کاهش عملیات ناخواسته مانند هزینه های مخفی، عملیات و هزینه­ها را شسته و رفته­تر کنند.

در این رهگذر حتما پیشنهادهای جدید و خوبی به شما خواهد شد که لازم است با درایت، تدبیر و فرصت طلبی آن ها را جدی گرفته و مدیریت کنید. در آخر تاکید می­کنم امسال، بهره­مندی از مشاور خوب، بهترین راهکار افزایش موفقیت خواهد بود.


      منبع خبر : دفترمركزي

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد