ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
پروژه گوتنبرگ بزرگترین کتابخانه دیجیتال جهان

تاريخ خبر :  13/12/1396 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  309

پروژه گوتنبرگ یک کوشش داوطلبانه برای دیجیتالی کردن و بایگانی کارهای فرهنگی برای تشویق تولید و پخش کتاب‌های دیجیتالی است.

 

 

به گزارش کتابشهر به نقل از گودایریدر، پروژه گوتنبرگ یک کوشش داوطلبانه برای دیجیتالی کردن و بایگانی کارهای فرهنگی برای تشویق تولید و پخش کتاب‌های دیجیتالی است. این پروژه در سال ۱۹۷۱ به وسیله مایکل اس هارت بنیان گذاری شد و امروزه قدیمی‌ترین کتابخانه دیجیتال است و دارای گنجینه منحصر به فرد کتاب‌های الکترونیکی رایگان به‌شمار می‌رود. هارت در آن زمان و در ساعت استفاده رایگان کامپیوتر دانشگاه، کار صد کتاب اول را خودش انجام داد و از آن پس همه عمر خودرا به آن پروژه اختصاص داد. امروزه او را به عنوان کسی می‌شناسند که بینشی فراتر از زمان خویش داشت، او خودش را یک رمانتیک علاج ناپذیر و یک ایده‌آل‌گرا پرکار و مفرط ذاتی نامیده‌است.

پروژه گوتنبرگ هفته‌ای سه میلیون کتاب الکترونیکی از طریق فقط یک تارنما در دانشگاه کارولینای شمالی به نمایش می‌گذارد. این مجموعه بیشتر متن کامل کتاب‌هایی با مجوز مالکیت عمومی است. این پروژه تلاش می‌کند که این کتاب‌ها را در حد امکان رایگان و در قالب‌هایی آزاد که بتوان روی هر رایانه‌ای استفاده کرد، عرضه کند. در مارس ۲۰۰۹ پروژه گوتنبرگ ادعا کرد که در مجموعه‌اش بیش از ۲۸۰۰۰ مورد کار فرهنگی دارد.

پروژه گوتنبرگ اخیراً اعلام کرده است که از دسترسی کاربران آلمان برای دانلود کتاب خودداری می کند. مسئولان این پروژه می گویند کتابهای آلمانی حق کپی رایت را رعایت نمی کنند و نمی توانند بر اساس قوانین آمریکا از کتابهای دیجیتالی این کتابخانه استفاده کنند.

 

 


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد