ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
انتشار کتابی دیگر از هارپر لی نویسنده مرغ مقلد

تاريخ خبر :  12/12/1396 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  194

هارپر لی، نویسنده «کشتن مرغ مقلد» و «برو نگهبانی بگمار» هشت روز پیش از مرگش وصیت‌نامه‌اش را امضا کرد؛ وصیت‌نامه‌ای که تاکنون که دو سال از مرگ لی‌ می‌گذرد علنی نشده بود...

 

به گزارش کتابشهر، هارپر لی، نویسنده آمریکایی برنده جایزه پولیتزر در سال 2016 درگذشت، حالا دادگاه آلاباما پس از دو سال اعلام کرده بر خلاف نظر خانم نویسنده وصیت‌نامه‌اش را علنی خواهد شد. وصیت‌نامه‌ای که نشان می‌دهد وکیل لی به نوشته‌های او دسترسی دارد و ممکن است کتابی دیگر از خالق «کشتن مرغ مقلد» منتشر شود.

 

هارپر لی، نویسنده «کشتن مرغ مقلد» و «برو نگهبانی بگمار» هشت روز پیش از مرگش وصیت‌نامه‌اش را امضا کرد؛ وصیت‌نامه‌ای که تاکنون که دو سال از مرگ لی‌ می‌گذرد علنی نشده بود اما با شکایت مجله «نیویورک‌تایمز» مبنی بر اینکه وصیت‌نامه‌ نویسنده‌ای چون هارپر لی موضوعی عمومی است دادگاه آلاباما وصیت‌نامه را علنی کرد.

 

به گزارش ایبنا، وصیت‌نامه لی در سال 2016 و پس از اینکه تونیا کارتر، وکیل خانم نویسنده اعلام کرد لی مایل بود حریم شخصی‌اش حفظ شود، مهر و موم شد. اما پس از اینکه کارتر ادعا کرد نسخه‌ای از داستان «برو نگهبانی بگمار» را در گاوصندوقی امانی در شهر «مونروویل»، زادگاه لی یافته است توجه روزنامه‌نگاران به وصیت‌نامه نویسنده جلب شد.

 

کارتر در سال 2016 طی بیانیه‌ای گفته بود: «خانم لی به حریم خصوصی‌اش اهمیت خاصی می‌داد و دوست نداشت امور مالی زندگی‌اش علنی شود. او با نوشتن آثارش به اندازه کافی به همه سود رسانده است و بهتر است ارثی که برای اعضای خانواده‌اش برجا گذاشته عمومی نشود

 

اما وکیل مجله «نیویورک‌تایمز» معتقد بود هارپر لی نیز مانند خیلی‌های دیگر نگران حریم شخصی‌اش بوده است اما این موضوع نمی‌تواند شخصی بماند زیرا او شخصیتی شناخته‌شده بود. در نتیجه، مطبوعات و مردم حق دارند از وصیت نامه اش باخبر شوند.

 

هارپر لی در سال 1960 یکی از ماندگارترین داستان‌های قرن بییستم، «کشتن مرغ مقلد» را منتشر کرد. «کشتن مرغ مقلد» اولین داستان لی بود و با وجود اینکه محبوبیت خاصی در بازار کتاب پیدا کرد اما لی حاضر نشد رمان بعدی‌اش را به سرعت بنویسد و سال 2015 بود که ناشرش، «رندوم هاوس» اعلام کرد کارتر دست‌نوشته‌ «برو نگهبانی بگمار» را در جایی امن یافته است.

 

 البته هیچ‌وقت معلوم نشد که هارپر لیِ بیمار از انتشار این کتاب خشنود بود یا خیر، اما انتشار وصیت‌نامه‌اش بخشی از ابهامات ماجرا را مشخص کرد. وصیت‌نامه لی هشت روز پیش از مرگ توسط خانم نویسنده امضا شد و در وصیت‌نامه درخواست کرده بود اموالش از جمله آثار ادبی‌اش در حسابی امانی قرار داده شود که خود وی در سال 2011 افتتاح کرده بود. نام این صندوق «مرغ مقلد» نام داشت و کارتر یکی از افرادی بود که به آن دسترسی داشت.

 

وصیت‌نامه منتشرشده لی نشان می‌دهد برادرزاده‌ و خواهرزاده‌هایش وارثش هستند و اموال مادی لی به آنها می‌رسد، اما جالب اینجاست که نام کارتر نیز به عنوان فرد مورداعتماد نویسنده آمریکایی آمده است و دسترسی به نوشته‌های لی دارد. هنوز معلوم نیست متن سومی در راه خواهد بود یا خیر! علاقه‌مندان هارپر لی منتظرند تا کتابی دیگر از او بخوانند. باید دید آیا کارتر سورپرایزی دیگر برای خوانندگان نویسنده فقید آمریکایی دارد یا نه!


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد