ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
فرمت های تند و کند کتابهای صوتی چقدر طرفدار دارند؟

تاريخ خبر :  5/10/1396 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  172

حالا شرکت‌ های تولید کننده کتاب های صوتی و به خصوص نرم افزارهای پخش این کتابها امکانات جدیدی برای کاربران فراهم کرده اند که می توانند بنا به سلیقه خود کتاب صوتی را سریع تر از زمان معمول یا کندتر از حد نرمال گوش کنند.

 

به گزارش کتابشهر به نقل از گودایریدر، کتاب صوتی متن کتابی است که توسط یک یا چند گوینده خوانده می‌شود و بصورت فایل صوتی درمی آید. معمولا کسانی که اختلال بینایی دارند و یا سالمندان از کتاب صوتی استفاده می کنند.

سابقه پیدایش کتاب گویا در جهان به سال 1931 برمی‌گردد که در آن سال گنگره آمریکا، برنامه کتاب سخنگو را در دستور کار قرار داد. این پروژه که «کتاب برای نابینایان» نام داشت، در ابتدا در راستای کمک به نابینایان برای مطالعه صورت گرفت. بنیاد نابینایان اولین بار کتاب سخنگو را در سال 1932 تولید کرد و سال بعد برای اولین بار تولید انبوه کتاب سخنگو آغاز گشت.

ابتدا برخی از کتاب‌های آموزشی و درسی روی کاست پیاده شد و به دنبال آن کتاب‌های ادبی و داستان و حکایات ارائه شدند. در سال 1970 شرکت کتاب گویا شروع به اجرای طرح اجاره کتاب صوتی کرد و خدمات فروش محصولات خود را به کتابخانه‌ها توسعه داد. به این ترتیب کتاب گویا هر چه بیشتر جایگاه خود را میان مردم باز کرد و طرفداران بسیاری یافت. در اواسط دهه 1980 نشر کتاب گویا، فعالیتی با گردش مالی بالغ بر چندین میلیارد دلار در سال بود.

با پدید آمدن سی‌دی، طرفداران آثار صوتی بیشتر شد. با توسعه اینترنت، تکنولوژی‌های ارتباطی، فرمت‌های جدید فشرده صوتی و دستگاه‌های پخش صوتی MP3 که به راحتی قابل حمل هستند، محبوبیت کتاب‌های سخنگو به شکل شگفت‌انگیزی رو به افزایش گذارد. این رشد با دسترسی به خدمات دانلود کتاب‌های گویا شدت یافت.

همگانی شدن دستگاه‌های پخش موسیقی مانند آی‌پودها نیز کتاب‌های سخنگو را برای عموم افراد قابل دسترس‌تر ساخت.

حالا شرکت‌ های تولید کننده کتاب های صوتی و به خصوص نرم افزارهای پخش این کتابها امکانات جدیدی برای کاربران فراهم کرده اند که می توانند بنا به سلیقه خود کتاب صوتی را سریع تر از زمان معمول یا کندتر از حد نرمال گوش کنند.

مثل فایل های صوتی دیگر کاربر می تواند از قابلیت تندتر خواندن کتاب صوتی استفاده کند تا بتواند زودتر به کتاب گوش کرده باشد.

بر اساس تحقیقات مرکز تایم کامپریسون (time-compression) بعضی از کاربران کتاب های صوتی که دوست دارند زودتر کتاب را تمام کنند از سرعت دوبرابر (2x) استفاده می کنند.

 

بر اساس این آمارها معلوم شده است که بسیاری از کاربران این کتاب های صوتی علاقه به سرعت های بالاتر پخش فایل های صوتی کتاب دارند و به خاطر همین تولید کننده های این کتابها این روزها این نوع کتاب ها را در دو فرمت یا حالت منتشر می کنند که یک حالت فایل نرمال و حالت دیگر دور تند یا حالت سریع است که خواننده کتاب سریع تر آن را خوانده است.

 


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد