ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
کتاب فروشی و انتشارات زوج سوری در استانبول

تاريخ خبر :  12/6/1396 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  193

زوج مهاجر سوری در استانبول کتاب فروشی خود را تاسیس کردند که کتابهای ادبی به زبان عربی عرضه می کند.

 

به گزارش کتابشهر به نقل از الجزیره، در سالهای گذشته نزدیک به چند میلیون نفر از مردم سوریه به کشورهای اروپایی مهاجرت کرده اند که بسیاری از آنها در ترکیه به صورت موقت و دائم اقامت کرده اند.

مردم سوری که در ترکیه و بیشتر شهرهای مرزی با اروپا مثل استانبول اقامت کرده اند که بیشتر آنها به صورت موقت در این شهر زندگی می کنند در مدت کوتاه فعالیت روزانه خود را از سر گرفته اند که از جمله آنها از سرگیری محافل ادبی است.

شاید بتوان گفت کافه کتابفروشی «پیج» (Pages Bookstore Cafe) یکی از فعال ترین مراکز این محافل ادبی باشد که توسط یک زوج سوری اداره و هماهنگ می شود.

«سمیر قدری» و «گلنار هاجو» زوج سوری در سال 2004 به ترکیه مهاجرت کردند. آنها در استانبول کتاب فروشی خود را تاسیس کردند که کتابهای ادبی به زبان عربی عرضه می کند. آنها خودشان کتابهای ادبی را منتشر می کنند و در کنار آن یک سری محافل ادبی و شعر را برنامه ریزی و برگزار می کنند که با استقبال فراوان مهاجران قرار گرفته است.

این زوج در گفتگو با شبکه الجزیره انگیزه اصلی خود برای راه اندازی چنین برنامه و در کل تاسیس این کتاب فروشی را ایجاد مرکزی برای نشر و توزیع فرهنگ مردم عرب زبان در کشورهای خارجی عنوان می کنند.

آنها می گویند در سفرهای خود به نمایشگاه های کتاب کشورهای همسایه متوجه شده اند که کتابهای عربی کمتر در دسترس هستند و به خاطر همین تصمیم گرفتند چنین کتاب فروشی را در شهر استانبول افتتاح کنند.

به گفته این زوج سوری از جمله برنامه های جانبی کتاب فروشی شان برگزاری کلاس های تئاتر به زبان عربی، پخش موسیقی و فیلم برای اقشار مختلف عرب زبان است.

 

لازم به ذکر است آنها دومین شعبه کتاب فروشی خود را در شهر آمستردام هلند نیز راه اندازی کرده اند که البته مدت زیادی از عمر آن نمی گذرد.

 

 

 

 


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد