ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
سرنوشت چهار قرن بساط کتاب در کنار رودخانه شهر پاریس !

تاريخ خبر :  28/5/1396 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  231

این جعبه های سبز رنگ متعلق به کتاب فروش های دوره گردی است که از چهار قرن پیش تا کنون (از قرن 16 میلادی تا کنون) به طور اجدادی دراین محل کتاب می فروشند...

 

به گزارش کتابشهر به نقل از فیگارو، جعبه های سبز رنگ کنار رود سن در شهر پاریس را به طور حتم یکی از 10 توریست و جهانگردی که به فرانسه سفر کرده باشد و از جاذبه های شهر پاریس دیدن کرده باشد، دیده است.

این جعبه های سبز رنگ متعلق به کتاب فروش های دوره گردی است که از چهار قرن پیش تا کنون (از قرن 16 میلادی تا کنون) به طور اجدادی دراین محل کتاب می فروشند و تقریباً این کتاب فروش ها به یک نماد پاریس تبدیل شده اند.

هرچند دنیای دیجیتال و ظهور دستگاه های کتاب خوان و صفحات اینترنتی برای فروش کتاب روی شغل اجدادی این تعداد کتاب فروش که حالا به زحمت تعدادشان به 200 نفر می رسد، نیز تاثیر منفی گذاشته است ولی باز هم رونق این دست فروش های فرهنگی کاهش نیافته است.

آنها در کنار کتاب اقدام به فروش اقلام تزئینی مثل ماکت هایی از برج ایفل و ... نیز می کنند. هرچند فروش کالاهای تزئینی به وجهه فرهنگی و سنتی این کتاب فروش ها لطمه زده است ولی ظاهراً با مدیریت دولت فرانسه به وضعیت سابق خود برگشته است.

دولت فرانسه برای اینکه این نماد رودخانه شهر پاریس همچنان حفظ کند تا بتواند به رونق گردشگری این شهر کمکی کرده باشد قانونی وضع کرده است که هر کتاب فروش باید تنها یک صندوق به اقلام تزئینی اختصاص دهد و بقیه صندوق ها همگی باید به عرضه کتاب بپردازند.

یونسکو از سال 2011 این کتاب فروشی کنار رود سن و صندوقچه های سبز رنگ پر از کتاب را ثبت کرده است و به خاطر همین این افراد از پرداخت مالیات و اجاره معاف شده اند.

البته با وجود چنین قوانین تسهیل کننده ای برای کتاب فروشان رودخانه سن، هنوز هم چالش های زیادی مثل شکایت های متعدد از سوی اتحادیه های ناشران و سایت های انلاین فروش کتاب در پیش پای این دست فروش های کتاب وجود دارد که سرنوشت آنها را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

 

در زیر تصاویری از این دست فروش ها در طول تاریخ ارائه شده است: 

 


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد