ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
طوفانی در راه است/ تیتر نا امیدکننده خبرنگار ژاپنی درباره کتابفروشی !

تاريخ خبر :  12/5/1396 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  229

آمارها نشان می دهند تعداد کتابهای جدید به زبان ژاپنی و انگلیسی در کشور چشم بادامی ها نسبت به کشور آمریکا دو برابر شده است و هر روز هم بر این تعداد افزوده می شود ولی ...

 

به گزارش کتابشهر به نقل japantoday،  از هنوز هیچ شکی بین صاحب نظران و صائب نظران حوزه فرهنگ و کتاب وجود ندارد که مردم و ملت کشور ژاپن در امر کتابخوانی یکی از حریص ترین و پرطمع ترین مردم در سراسر جهان محسوب می شوند. وقتی قرار است یک کتاب از نویسنده مشهوری منتشر شود مطمئن باشید نمی توانید جایی خالی جلوی کتاب فروشی ها حتی از چند شب قبل پیدا کنید.

آمارها نشان می دهند تعداد کتابهای جدید به زبان ژاپنی و انگلیسی در کشور چشم بادامی ها نسبت به کشور آمریکا دو برابر شده است و هر روز هم بر این تعداد افزوده می شود.

ولی این آمارهای افزایش کتابهای جدید در حالی است که بسیاری از ناشران از تعطیلی کتاب فروشی ها اظهار نگرانی می کنند و حتی می گویند طوفانی برای کتاب این کشور در راه است. آنها اعتقاد دارند مردم ژاپن این روزها به کتاب های دیجیتالی روی آورده اند و هر روز شاهد بسته شدن کتاب فروشی های سنتی هستیم.

«یوزو سوبوچی» خبرنگار ماهنامه مشهور ژاپنی به نام «شینهو» 45 ساله سال دارد و از خاطرات دوران دانشجویی اش درباره خرید کتابهای بیشماری می گوید که در سال جاری قادر به آن نیست.

وی در گزارشی در این ماهنامه از وضعیت قیمت های کتاب در ژاپن اظهار نگرانی می کند و می گوید مشکل حال حاضر کتاب فروشی در ژاپن فروش آن نیست بلکه قدرت خرید است.

او اعتقاد دارد قیمت کتاب با وجود علاقه مردم به کتاب خوانی در این کشور بالاست و نمی توان به آینده این صنعت امیدوار بود.

وی خاطرات دوران دانشجویی اش در سال 1997 را یادآوری می کند که چگونه با یک حقوق دانشجویی چندین کتاب در هفته و ماه می خریده و حالا این تعداد به حداقل ممکن رسیده است.

وی می نویسد در آن سالها کتاب خانه ها و کتاب فروشی های دانشگاه «واسدا» (جایی که نویسنده در آن تحصیل می کرده است) رونق خاصی داشتند و هر کتابی که می خواستی در اختیارت می گذاشتند ولی حالا یک دو جین سفته و ضمانت از تو می خواند!

به نوشته شینهو از سال 1998 تا کنون حدود 1500 کتاب فروشی در ژاپن تعطیل شده است که علت آن احتمالاً روی آوردن مردم به کتاب های ارزان قیمت دیجیتالی است.

این خبرنگار ژاپنی در گزارش خود آمار مفصلی از تعطیلی کتاب فروشی های مشهور این کشور در سالهای اخیر آورده است که نشان می دهد بسیاری از مردم ژاپن ظاهراً به سوی کتاب های دیجیتالی متمایل شده اند.

 

 


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد