ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
تاریخچه جالب چیدن کتابها در قفسه ها/ کمبریج اولین مخترع عطف کتابها

تاريخ خبر :  21/3/1396 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  215

روی این قسمت عنوان کتاب و نام مترجم و نویسنده‌اش طوری چاپ می‌شود که ما بتوانیم کتاب وقتی این قسمت رو به بیرون قرار دارد، به راحتی پیدا کنیم.

 

به گزارش کتابشهر به نقل از تلگراف، در بسیاری از کشورهای جهان رسم چیدن کتاب در کتابخانه ها و کتاب فروشی ها تقریباً از یک شیوه پیروی می شود و حالا ممکن است بعضی از بر اساس حروف الفبا و بعضی موضوع و شکل و این جور چیزها کتابهای خود را در جلوی مشتری ها قرار دهند.

خیلی ها در کتاب فروشی ها و کتابخانه ها بر اساس سلیقه های مختلف کتابها را در کنار هم قرار می دهند که اکثراً عطف کتابها را در جلو قرار می دهند. عطف به آن قسمت از کتاب گفته می شود که اوراق کتاب به هم می رسند و به اصطلاح چسب می خورند.

ظاهراً در بخش عطف چیزی نمی نوشتند ولی به گفته مارک پارسل، کتابدار و ناظر پژوهش‌های گردآوری کتاب کتابخانه دانشگاه کمبریج این روش چیدن کتابها از قرن 18 میلادی در همین دانشگاه آغاز شده است.

وی می‌گوید که این کار، عادت و شیوه نسبتا تازه‌ای در تاریخ است.

روی این قسمت عنوان کتاب و نام مترجم و نویسنده‌اش طوری چاپ می‌شود که ما بتوانیم کتاب وقتی این قسمت رو به بیرون قرار دارد، به راحتی پیدا کنیم.

 

به گفته او تا قرن ۱۸، اصلا عنوان و نام نویسنده روی عطف کتاب چاپ نمی‌شده. بلکه در حاشیه صفحات با جواهر نوشته می‌شده است. اما از زمانی که ثروتمندها متوجه شدند که چاپ طلاکوب عناوین به این صورت روی حاشیه صفحات دردسرهایی، دارد، شیوه تغییر کرد.

در واقع تا ۳۰۰ سال پیش در همه کتابخانه‌های انگلیس، ویلز و اسکاتلند، عطف کتاب‌ها بود که در سوی مخالف دید قرار می‌گرفت. در سال ۱۶۰۴ میلادی، برای نخستین بار مشخصات یک کتاب، روی عطف آن چاپ شد.

 

روند روی به رشد، چاپ اینچنینی بیشتر و بیشتر شد تا اینکه در اواخر قرن ۱۸، شیوه قدیمی به کنار گذاشته شد.

 

در مورد چینش کتاب، نخستین بار کتابخانه کمبریج، تصمیم به چینش به سبک کنونی گرفت و بعد دانشگاه آکسفورد از مد تازه، تبعیت کرد.

 

اشخاص و صاحبان کتابخانه‌های خصوصی، این تغییر را به صورت تدریجی‌تر انجام دادند.

 

 


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد