ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
وطن فقط یک سرزمین نیست/نویسنده،مترجم: کارین کوستردو ادیتا وگالیچ / ترجمه صدیقه وجداتی/تعداد صفحات: 132 قیمت: 2300 تومان / قطع: رقعی /نوبت چاپ: چاپ دوم ١٣٨٨ شمارگان: 2500 /انتشارات سوره مهر

تاريخ خبر :  6/11/1390 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  1388

این کتاب درباره زندگیِ قبل از جنگ و در حین جنگِ یک خانوادة بوسنیایی در یوگسلاوی سابق است. داستان، ساخته و پرداختة ذهن نویسنده نیست؛ بلکه گزارشی از یک واقعیت است و به راستی اتفاق افتاده است. اسامی بعضی افراد، آن‌ها که هنوز در بوسنی زندگی می‌کنند و نوینسده نمی‌خواسته صدمه ببیند، عوض شده است. خانواده دوگالچ در آلمان زندگی می‌کردند که این داستان نوشته شد. بخش اصلی کتاب را «ادیتا»، که شانزده سال دارد، تعریف می‌کند و در بعضی بخش‌ها، پدر و مادر و برادرش ادو، نیز توضیحاتی می‌دهند.

 

در این کتاب، فقط دردها و رنج‌های این خانواده توصیف نشده است؛ بلکه در مورد شادی‌های آنان هم سخن رفته است. از دوستان ادیتا، از مدرسه‌اش، از آداب و رسوم مسلمانان بوسنیایی، از بوسنی و مناظر اسرارآمیز رود «درینا» نیز صحبت می‌شود و از جنگ، آنگونه که خانواده دوگالیچ آن را تجربه کرده است، سخن به میان می‌آید. سرنوشت این خانواده، از اکثر خانواده‌های پناهنده بوسنیایی خیلی بهتر است و می‌توان گفت که آنان جزء خوش‌‌اقبال‌ها بوده‌اند؛ زیرا همه زنده‌اند و خوش‌بختانه، مورد ظلم و تعد‌‌ّی قرار نگرفته‌اند. از آنجا که در حال حاضر، دنیایش از انتقام به صلح و عدالت نیاز دارد، این کتاب علیه هیچ ملتی،‌حتی صرب‌ها، نوشته نشده و کتابی ضد جنگ، ضد خونریزی و ضد ملی‌گرایی منفی است و صلح و آشتی را ترویج می‌دهد. زبان کتاب بسیار ساده و بیانش شیرین و د‌لنشین است.

گزیده متن
نام من ادیتاست و شانزده ساله هستم. چند ماهی است که با پدر و مادر و برادرم در آلمان زندگی می‌‌کنم. فرار ما از بوسنی،‌ در ماه آوریل سال ١٩٩٢ آغاز شد و این، فرار از جنگی بود که من هنوز نتوانسته‌ام دلیل آن را بفهمم. ما، قبل از جنگ، همه چیز داشتیم. آپارتمانی در یک شهر زیبا و دوستان و اقوامی که نزدیک ما زندگی می‌کردند. پدر و مادرم شاغل بودند. برادرم در دانشگاه تحصیل می‌کرد و من به مدرسه می‌رفتم و فکر می‌کردیم که وطن و آینده‌ای داریم.


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد