ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
سوران سرد/ نویسنده : جواد افهمی /انتشارات سوره ی مهر

تاريخ خبر :  29/9/1390 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  1466

 معرفی کتاب: کتاب سوران سرد که با نگاهی تازه، دفاع مردم در برابر حمله عراق به ایران را روایت می‌کند، رمانی که نگاه تازه‌ای به جنگ ایران و عراق و دفاع مردم ایران در 8 سال جنگ تحمیلی دارد.

افهمی جنگ را در کردستان و در سال های جوانی تجربه کرده و طرح رمانش را از همان سال ها و دورانی که در کردستان سرباز بوده در ذهن پرورانده است. به گفته خودش یک وجه از چند وجه رمانش را خاطرات سربازی از آن دوران شکل داده است.

این رمان مقاومت ها و دلیری های سربازان را در جریان غائله کردستان شرح می دهد.
سوران سرد» در مورد یک عده سرباز در حال خدمت سربازی است که در منطقه غرب کشور در دو پایگاه در حال خدمت هستند. کل منطقه و این دو پایگاه در معرض خطر سقوط است و در همین حال یکی از دو پایگاه سقوط می‌کند و در پایگاه دیگر هم یک جاسوس پیدا می‌شود داستان این رمان چون یک برگشت به عقب است در ژانر پلیسی روایت شده است که باعث واکاوی جنبه های مختلف رویداد می شود ماجرا از این قرار است که یکی از شخصیت های داستان که در این ماجراها حضور داشته پس از سی سال به این منطقه وارد می شود و خاطراتش را مرور می کند و در آخر هم جاسوس را پیدا می کند. سعید و سینا، یکی از تهران و دیگری از بندرترکمن از شخصیت های داستان هستند که سرباز هستند. آن دو موظف می شوند تا باقی خدمتشان را در سوران بگذرانند. خبراتی به آن ها می دهند که هرگز به سوران نروند چون منطقه ناامنی است و کشته و مجروح زیاد دارد . اما آنها ترس به خود راه نمی دهند و به سوران می روند

سربازان پایگاه سوران نه قهرمان هستند نه ابرانسان. جوانانی هستند گمنام و معمولی. مثل بقیه. در ابتدا ذهن مشغول و دل مشغولی هایشان دم دستی و کوچک است. موضوعاتی مثل: نگهبانی، مرخصی، جیره غذایی، ترخیص... اما به وقت رویارویی با دشمن به یکباره شکوفا می شوند. چنان مردانه پا به میدان مرگ و زندگی می گذارند، که دشمن را از پای درمی آورند و متعجب می سازند.


     

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد