ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
View Article Detail
«نورالدین پسر ایران»

تاريخ خبر :  1/4/1391 امتياز بده : ارسال به دوست تعدادمشاهده :  1275

کتاب «نورالدین پسر ایران» خاطرات پسری 16 ساله و روستایی است که مثل خیلی از رزمنده‌های نوجوان به زور و زحمت، رضایت همه را برای اعزام به جبهه جلب می‌کند.

 

گردآورنده این کتاب 698 صفحه‌ای «معصومه سپهری» بوده و چندی پیش از سوی انتشارات سوره مهر در قطع  وزیری و با جلد گالینگور منتشر و با حضور حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی وتنی چند از سرداران و فرماندهان دفاع مقدس رونمایی شد.

نورالدین فرزند آذربایجان است و در کتاب همه ویژگی‌های «فرزند آذربایجان بودن» متجلی است؛ ویژگی‌هایی چون صفا و صمیمیت، صداقت و صراحت، سادگی و بی‌تکلفی‌، سر نترس داشتن و حتی قُدی و بی کلّگی ترکی. به عبارت دیگر روح خطه آذربایجان در این کتاب به خوبی جاری است و اگر کسی می‌خواهد روحیات مردم این خطه را به ویژه در دوره دفاع مقدس بداند، حتماً باید این کتاب را بخواند.

تا به حال کتاب‌هایی درباره لشکر عاشورا و کلاً شهدا و رزمندگان خطه آذربایجان منتشر شده است، اما کتاب «نورالدین پسر ایران» چیز دیگری است. فکر می‌کنم اگر این کتاب منتشر نمی‌شد، یک قطعه بسیار مهم از دفاع مقدس ما گم بود و اگر هیچ کتاب دیگری درباره شهدا و رزمندگان آذربایجان منتشر نشود، همین یک کتاب کافی است تا نقش و روح خطه آذربایجان در دفاع مقدس را نشان دهد.

کتابی که رهبر انقلاب بر آن نظر و توجه خاص داشته‌اند و دست نوشته‌ای را بر حاشیه این این اثر مرقوم فرموده‌اند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای بر حاشیه این کتاب نوشته‌اند:«این نیز یکی از زیباترین نقاشی‌های صفحه‌ پُرکار و اعجاز گونه‌ هشت سال دفاع مقدس است. هم راوی و هم نویسنده حقاً در هنرمندی، سنگ تمام گذاشته‌اند. آمیختگی این خاطرات به طنز و شیرین‌زبانی که از قریحه‌ ذاتی راوی برخاسته و با هنرمندی و نازک‌اندیشیِ نویسنده، به خوبی و پختگی در متن جا گرفته است، و نیز صراحت و جرأت راوی در بیان گوشه‌هایی که عادتاً در بیان خاطره‌ها نگفته می‌ماند، از ویژگی‌های برجسته‌ این کتاب است. تنها نقصی که به نظر رسید نپرداختن به نقش فداکارانه‌ همسری است که تلخی‌ها و دشواری‌های زندگی با رزمنده‌‌ای یکدنده و مجروح و شلوغ را به جان خریده و داوطلبانه همراهی دشوار و البته پر اَجر با او را پذیرفته است. ساعات خوش و با صفایی را در مقاطع پیش از خواب با این کتاب گذراندم والحمدلله».

به دنبال انتشار دست نوشته رهبر معظم انقلاب بر این کتاب، این اثر با استقبال غیر قابل توصیف مخاطبان روبه رو شد.

گفتنی است، کتاب «نورالدین پسر ایران» تدوین معصومه سپهری تولید دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری است که سوره مهر آن را در ۶۹۹ صفحه، جلد گالینگور و در تیراژ ۲۵۰۰ جلد و با قیمت ۱۴ هزار تومان منتشر  کرده است.


      منبع خبر : دفترمركزي

بازگشت 

كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد