ورود | ثبت نام | صفحه اختصاصی نمایندگان کتابشهر
 

کتابشهر فروشگاه های زنجیره ای کتاب به سبک ایرانی

  کتابشهر فروشگاه های زنجیره ای کتاب به سبک ایرانی

 

سفر ما به دنیای جدید هر سوغاتی که داشت اما سرمایه های گرانبهایی را هم از ما گرفت؛ در تاریخ نه چندان دور ایران می خوانیم که قصاص، قصه گویی را پیشه  خود ساخته بودند و مردم را با حکایت های شیرین خود سرگرم می ساختند، کار آنها به قدری گل کرده بود که کتاب ها و طومارهای بسیاری درباره شیوه قصه گویی و بر سر ذوق آوردن مستعمع  پدید آورده بودند و کار خود را به شیوه ای علمی دنبال می کردند، این قصاص در هر کوی و برزنی دور آتشی بساط خود را پهن می کردند و مردم به دور آنها حلقه می زدند و برای شنیدن حکایت ها سرتا پا گوش می شدند.

بعد ها در دوران صفویه که اولین قهوه خانه های ایرانی پا گرفت، قصاص جای خود را به نقالان و پرده خوان ها دادند، این بار مردم برای شنیدن قصه های شاهنامه، هزار و یک شب و ...  به این محیط گرم و صمیمی هجوم می آوردند. این محل ها تنها محافل ایرانی نبود که مردم را سرگرم می کرد و فرهنگ ایرانی را به نسل های جوان و خانواده ها منتقل می کرد، زورخانه ها در جای جای این دیار از دیگر مراکز دیرپای ایرانی بودند که مرشد ها با خواندن اشعار حماسی دینی ملی، پهلوانان را به گود زورخانه فرا می خواندند و شعله فرزانگی را گرم نگه می داشتند.اما امروز به سختی می توان نوای دل نشین زنگ زورخانه را شنید. حتی حدیث صدای گرم و شیوای نقالان، پرده خوان ها، دراویش و ... حکایتی غریب در گوش ماست.

این پیشه ها زمانی ارزش پیدا می کنند که بدانیم ما سابقه طولانی در فرهنگ مکتوب جهانی نداریم و حافظه شفاهی ما قوی تر از حافظه مکتوب ماست؛ همیشه خدا، انتقال میراث حماسی، پهلوانی وآئینی این مرزوبوم با همین لحن دلنشین نقالان و مرشدها نسل به نسل منتفل می شد و در یادها زنده می ماند. البته همانطور که گفتیم، این ها تنها معدودی از کانال های ارتباطی سنتی بود که امروز برخی از آنها فراموشی و برخی به حاشیه رفته است، البته شاید باشند مادرانی که به همان سبک و سیاق مادربزرگ های قدیم، قصه های قهرمانان افسانه ای را در گوشمان بخوانند، اما اگر این سنت جذابیتی هم داشته باشد، در شکل گیری افکار عمومی بومی اگر نگوئیم بی ثمر است، حداقل نقش ناچیزی دارد. البته هدف ما از یادآوری این سنت ها، پافشاری بر لزوم احیای این فضاهای سنتی به شکل گسترده نیست، اغلب این محافل سنتی متناسب با شرایط اجتماعی زمان خود شکل گرفته بود و شاید امروز احیای این فضاها نیز لطف گذشته را نداشته باشد، حداقل می توان این هنرها را به عنوان هنر سنتی و یا موزه ای حفظ کرد، اما کسی در ضرورت ایجاد محافل جایگزین با رنگ و بوی بومی تردیدی ندارد، آنهم در دوره ای که رشد تکنولوژی های ارتباطی زمینه را برای هجوم بی وقفه و سیل آسای محصولات فرهنگی غیر بومی فراهم آورده و مجالی برای عرضه اندام فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی باقی نگذاشته است؛ در این دوره باید به دنبال ترمیم ارتباطات سنتی و ایجاد فضای ارتباطی جدید متناسب با هنجارهای بومی باشیم، در غیر این صورت طولی نمی کشد که ناگزیر شویم به سوگ از دست رفتن اسطوره های دینی و ملی که با صد خون و دل افتاده به دست، بنشینیم، آنهم در جهانی مخوف که مدتی است در آن اسطوره کشان باب شده.

علایم این اپیدمی نیز به خوبی در ذهنیت برخی از جوانان تازه به دوران رسیده دیده می شود. امروز در جهان ذهنی بسیاری از نسل جوان ایرانی به جای رستم که قرن ها سوار بر رخش در سرزمین شاهنامه یکه تازی می کرد، زورو، قهرمان افسانه ای غربی ها سوار بر اسب می تازد و حریف می طلبد، یا سیندرلا و صدها اسطوره بیگانه برای کودکان ایرانی دلبری می کنند.  پس برای خشکاندن ریشه این اپیدمی باید کاری کرد کارستان! آنهم در زیر پوست شهری که با هر تیک تاک عقربه های ساعت بیشتر از معماری دل انگیز ایرانی اسلامی دور شده و در آپارتمان های سربه فلک کشیده و کوچک محصور می  شویم. باید تک تک ایرانی ها آستین همت را بالا بزنند و هر کس در قد و قامت خود گوشه ای از این کار بزرگ را بگیرد. این سوال را از خود هم پرسیده ایم؛ یعنی از سال 83 که زیربنای موسسه کتابشهر در سازمان تبلیغات اسلامی گذاشته شد، یا علی گفتیم و عشق آغاز شد.

از آن سال تاکنون مهمترین دغدغه ما راه اندازی کتاب فروشی زنجیره ای به سبک همان قهوه ها خانه و مراکز ارتباطی سنتی است، اما با شیوه های نوینی که ناظر به نیازهای امروز ما باشد؛ در واقع راه اندازی این موسسه طرحی ملی برای همه ایرانیان اعم ازاقوم و نژادهای مختلف است، هر چند هنوز در ابتدای راه هستیم، اما این طرح دستاوردهای خوبی نیز به دنبال داشته است، به طوری که 40  گلستان کتاب در 40 نقطه کشور با مدیریت واحد راه اندازی کرده ایم. این کتابشهرها  در هر نقطه ای پذیرای شهروندان ایرانی است، طراحی این مراکز به گونه ای است که خانواده های ایرانی می توانند بر سبیل گذشته نه چندان دور، وقت گرانبهای خود را در آن ها سپری کنند. دغدغه همیشگی ما نیز هرس درختان و سر سبز نگه داشتن این گلستان ایرانی است، تا مبادا دست خزان عیش ربیع آن ها را به طیش خریف مبدل سازد!کافی است بدانید که آماده ایم با همه شهروندانی که به راه اندازی کتابشهر در شهر محل اقامت خود تمایل دارند، همکاری مجدانه ای داشته باشیم، برای ما هم فرقی نمی کند، کجای این سرزمین ایستاده باشیم، چرا که گسترش این گلستان ها در وهله اول برای ما اهمیت دارد.


همه جای ایران از فراز البرز گرفته تا گردنه های زاگرس، از سواحل نیگلگون خلیج فارس تا مناطق مرزی سسیستان و بلوچستان و ... سرای ماست و ما به دنبال فراهم کردن، محفل فرهنگی کاملا ایرانی هستیم که هم برای خانواده های ایرانی محیط فرح بخش فرهنگی برای کسب دانش و فرزانگی باشد و هم راهکار مطمئنی برای برون رفت از چالش توزیع ناموزون کتاب در سطح کشور، احياي فرهنگ كتابخواني و افزايش اقبال عمومي به محصول فرهنگي
.

  

 این تنها چشم اندازی کوچک است که به روی شما مخاطبان عزیز گشودیم، اگر می خواهید بیشتر با موسسه کتابشهر و 40 فروشگاه  این موسسه در 40 نقطه کشور آشنا شوید در ادامه با ما همراه شوید...

 

معرفی کوتاه

 

     اين اولين بار نيست كه نهاد و سازماني براي احياي فرهنگ كتابخواني و افزايش اقبال عمومي به محصول فرهنگي تلاش مي كند. شايد آخرين بار هم نباشد. اما تاسيس   " فروشگاههاي كتابشهر " راهبردي است كارشناسي شده با رويكرد فرهنگي - اقتصادي براي برون رفت از چالش توزيع ناموزون كتاب در سطح كشور.
در اينجا منظور از رويكرد اقتصادي به كارگيري اصول استاندارد شده و مورد تاييد محافل علمی است از قبیل:
 
1.       تناسب عرضه و تقاضا؛
2.       به كارگرفتن نرم افزار و سخت افزار مناسب؛
3.       تكيه بر عامل انساني از قبيل:
 
·          رعايت حقوق مادي و معنوي خريداران.
·          آموزش فروشندگان و كارمندان و بالا بردن انگيزه هاي آنان.
·         ارزشيابي و کيفيت سنجي در نوع برخورد با مشتريان و استفاده از عامل نظارتي و كنترلي محسوس و نامحسوس، با نظرسنجي از مراجعه كنندگان و مديران سازمان تبليغات اسلامي مستقر در شهرستانهاي مربوطه.    
 
     تمامي عوامل فوق الذكر و بسياري راهكارهاي ديگر، همه و همه در كارند براي نيل به هدف عظيم فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي در” بسط و گسترش و تسهيل توزيع كتاب، بويژه كتاب ديني و تامين نيازهاي فرهنگي دينداران در سطح كشور به ويژه مناطق محروم با تراكم بالاي دانشجو، طلبه و فرهنگ دوست ” كه اين مهم با افزايش فروشگاههاي كتاب و تامين و توزيع محصولات فرهنگي محقق خواهد شد.
 
اهداف
 
فرهنگي:
 
1.       ايجاد امنيت و اطمينان خاطر دانش دوستان از توزيع عادلانه كتاب در سطح كشور، به ويژه مناطق محروم.
2.       رشد كمي و كيفي منشورات و كتب در حيطه علوم انساني به طور عام و مذهبي به طور خاص.
3.       امكان اظهارنظر و به رسميت شناخته شدن فعالان عرصه فرهنگ در مناطق مختلف كشور.
4.       ايجاد موقعيت مناسب براي عرضه كتابهاي مفيدي كه به دلايلي از قبيل توزيع ناعادلانه و نامناسب محكوم به منتشر نشدن بوده اند.
5.       افزايش تيراژ كتاب بويژه كتابهاي بومي و محلي در مناطق استقرار كتابشهر.
 
  اقتصادي:
 
1.       تقويت بنيه هاي علمي و فكري در مناطق محروم و حركت به سوي عدالت اجتماعي.
2.       ايجاد اشتغال در مناطق مختلف كشور و امكان جذب نسل جوان در شغلي كه مستقيماً با محصول فرهنگي در رابطه است.
3.       تقويت ناشران حوزه دين و علوم انساني و قدرت يافتن بسياري از ناشران شهرستاني كه در حال حاضر به علت ضعف مالي قادر به فعاليت شايسته نيستند.
4.       بالابردن انگيزه هاي فروشندگان و ايجاد تحول در نوع نگاه آنان به شغل خود.
5.       تقويت پايه هاي اقتصادي ناشران و كمك شايان به اقتصاد نشر و پويايي صنعت چاپ.
 
توضيح عملكرد
 
     فروشگاههاي كتابشهـــر با سياستگذاري واحد از مركز با نظارت مستقيم ســازمان تبليغات اسلامي اداره شده ، از اواخر سال1383 و به تدريج راه اندازي شده اند.
   در بسياري از شهرها شايد در بدو امر، ايجاد و تاسيس يك كتابفروشي، حتي براي مسئولين شهري دوراز انتظار بود، چــرا كه اگر با نگاه صرفاً مادي و بـراي جذب و جلب ســرمايه اين كار انجام مي شد، اقتصادي نمي نمود، اما زماني كه گسترش فرهنگ و جدي گرفتن مطالبات فرهنگي و علمي تمامي افراد در سطح كشور بزرگ ايران اسلامي مطرح باشد، حتي در مواردي كه ظاهراً به لحاظ اقتصادي توجيه ندارد، تلاش گسترده براي سرمايه گذاري متناسب ضرورت مي يابد، ‌بدين ترتيب روشن می شود که ایجاد شبكه توزيع كتاب و فروشگاه هاي كتاب ضرورتي است غیر قابل انکار براي توسعه فرهنگ و بالابردن سطح آگاهي هاي آحاد مردم ايران.
     از ماههاي پاياني سال 83 تاكنون بیش از 5 سال مي گذرد، كه در اين مدت 36 فروشگاه كتابشهر در36 نقطه كشور راه اندازي شده و مشغول به فعاليت است.
      سير توسعه، ‌سيري صعودي خواهد بود. يعني در سال 86 بیش از دوسال قبل از آن و درسال 87 بیشتر از سه سال قبل از آن و درسال 88 به اندازه چهار سال قبل ازآن، راه اندازي فروشگاه صورت پذيرفت.
      اين نحوه توسعه به دليل بستر سازي لازم جهت راه اندازي فروشگاههاي جديد و اعلام آمادگي مناطق مختلف براي پيوستن به شبكه گسترده توزيع كتاب در سطح كشور در طول مدت اجراي طرح خواهد بود.
     در مورد محصولات عرضه شده دراين فروشگاه ها هم لازم به ذكر است كه وزانت علمي و صحت مطالب مطرح شده در كتب تاريخي، ايجاد انگيزه هاي معنوي و شوق به زندگي صالح در كتب ادبي و قابل استفاده بودن براي همگان در كتابهاي عمومي و تامين خواسته هاي فرهنگي براي تمامي دينداران از شروط لازم براي كتابهاي عرضه شده است.
 
گستره ی فروشگاهی
 
     فروشگاه های کتابشهرایران در حال حاضر در شهرستان های: ابهر، استهبان، ایرانشهر، بجنورد، بروجرد، بروجن، بندرانزلی، بندرعباس، بم، بیرجند، بوشهر، تبریز، تهران، جاجرم، خاش، خرم آباد، داراب، دماوند، رفسنجان، رشت، زابل، زاهدان، ساری، سراوان، سمیرم، شاهرود، شهرضا، شهرکرد، قزوین، کرمان، لردگان، مبارکه، مشهد، نجف آباد، نهبندان و یزد فعال می باشند.
      هدف اصلی این کار درحقیقت ترویج فرهنگ دینی از طریق ارائه کتب مذهبی در قالبی جدید بوده که به تجهیز در فروشگاه های متحد الشکل کتابشهر انجام گردیده است، تا با ایجاد فضایی جدید کتب مذهبی ارائه گردد.
 
این طرح با توجه به خصوصیات جغرافیایی و فرهنگی و قومیتی هر استان و شهرستان و مطابق با فرهنگ خاص آن منطقه اجرا گردیده است، بدین صورت که با انتخاب مدیران فروشگاهها از همان استان که با شرایط خاص آن منطقه آشنایی داشته اند و گزینش آنها از طریق کتابشهر همگام می باشد.
 
با توجه به تعدد قومیت در ایران بزرگ سعی شده با تحقیق و پژوهش در رابطه با فرهنگ فولکلور منطقه کتابهایی ویژه همان استان نیزاستفاده گردد. در فروشگاه های کتابشهرایران سعی بر این است که در همه ی شهرها از نظر نمای ظاهری و موضوعات کتاب یکسان باشند و همچنین سعی بر این است که کتاب های ارائه شده در فروشگاههای کتابشهر ایران از نظر بار معنایی و مذهبی کتابهای فاخر و دارای معنا و محتوای علمی باشند و از پخش و توزیع کتبی که از نظر محتوایی درسطح پایین می باشند جلوگیری به عمل خواهد آمد و این اقدام توسط ارائه لیستی انجام می پذیرد که به عنوان کتب ممنوعه به فروشگاههای مربوطه ارسال می گردد.
    تامین کتابهای مفید و موثر برای این فروشگاه ها در اغلب موارد توسط کتابشهر مرکزی تهران که دارای انبار کتابی با متراژ180 متر مربع است انجام می شود اما در مواردی نیز با توجه به اختیارات اعطایی به فروشندگان و مدیران فروشگاههای کتابشهر، آنان به فراخورحال و نیازمخاطبان و شهروندان محل استقرار فروشگاهشان از ناشران بومی و محلی و دیگر ناشرین تهران و قم و سایرشهرها نیزکتاب خریداری می کنند.
 
در شهرتهران که فروشگاههای متعدد کتاب و محصولات فرهنگی وجود دارد شاید کتابشهر نمود چندانی نداشته باشد اما در بسیاری از شهرها تنها فروشگاه کتاب، فروشگاه کتابشهر است.
 
درمناطق مرزی سیستان و بلوچستان در حال حاضر پنج فروشگاه درشهرهای سراوان، خاش، ایرانشهر، زابل و زاهدان وجود دارد که در بعضی از این شهرها تنها فروشگاه کتاب و در برخی دیگر تنها کتابفروشی شیعیان در شهر می باشد. این امر در بسیاری موارد تاکید فراوان مسئولین استانی را در گسترش این فروشگاهها در سطح استان و تمامی شهرها به دنبال داشته است.
 
 
دریافت فایل
كليه حقوق اين سايت متعلق به شركت كتابشهر ايران مي‌باشد